18 otázok, ktoré by si mal položiť agentúre, ktorá zabezpečuje tvoj pobyt v Austrálii

18 otázok, ktoré by si mal položiť agentúre, ktorá zabezpečuje tvoj pobyt v Austrálii

Si rozhodnutý vycestovať do Austrálie. Urobil si prvotný výskum, pýtal si sa scestovaných kamarátov a známych, dal dokopy úspory. Ďalší krok je výber agentúry. Na prvý pohľad sú si veľmi podobné. Navštíviš jednu, druhú, možno tretiu. Porovnávaš kvalitu informácií, ceny ponúkaných škôl, rozmýšľaš aký dojdem na teba urobili jednotlivý konzultanti. Dnes už má skoro každá agentúra pobočku v Austrálii, počítače pre študentov… Čím sa líšia?  Ako sa rozhodnúť pre tú najlepšiu? Spracovali sme pre teba 18 otázok, ktoré by si mal položiť agentúre s ktorou zamýšľaš vycestovať do Austrálie a pomôcť ti rozhodnúť sa pre tú najlepšiu.

1. Kde má moja agentúra zastúpenie/pobočky?

G8M8 Great Mate má celkovo 3 zastúpenia na Slovensku:
- Bratislava a okolie
- Nitra a okolie (centrála)
- Banská Bystrica (stredné a východné Slovensko)

2 zastúpenia v Čechách:
- Praha
- Brno

a kanceláriu priamo v Sydney

2. Poskytne mi agentúra študijný plán podľa mojich záujmov a preferencií?

V G8M8 pristupujeme ku každému študentovi individuálne. Berieme do úvahy jeho požiadavky čo sa týka dĺžky, ceny a lokácie štúdia a rozloženia prázdnin.  V ponuke mámo stovky vzdelávacích inštitúcií v Austrálii na ktorých vieme sprostredkovať štúdium.

3. Je moja agentúra dôveryhodná, kredibilná? Nestratí sa po zaplatení poplatkov?

G8M8 Great Mate sprostredkováva štúdium v Austrálii už od roku 1995 a úspech dokazuje množstvo spokojných študentov. Na jeho kredibilitu poukazuje aj úzka spolupráca s austrálskym honorárnym konzulom Petrom Vodvářkom.

4. Potrebujem do Austrálie cestovné/zdravotné poistenie? Pomôže mi agentúra aj v tomto?

Na štúdium v Austrálii je potrebné mať povinné študentské zdravotné poistenie OSHC ktoré je podmienkou na udelenie študentských víz. G8M8 sprostredkováva zdravotné poistenie pre svojich študentov. Ponúkame aj pripoistenie - doplnkové cestovné poistenie maximálne na dobu 1 rok.

5. Poskytuje moja agentúra kvalitný Job Service - pomoc pri hľadaní práce?

Job Service v agentúre G8M8 sa začína hneď po prílete do Austrálie. Študentom pomôžeme s nevyhnutnosťami potrebných pre prácu v Austrálii (telefónne číslo, bankový účet, daňové číslo - TFN), môžu si u nás zdarma tlačiť životopisy a používať študentské počítače, alebo byť pripojený cez Wifi. Študentom pravidelne posielame pracovné ponuky priamo od zamestnávateľov, zapisujeme ich na kurzy potrebné pre prácu s alkoholom, na stavbu a pod. Vieme poradiť so životopisom, v akých častiach mesta a na akých stránkach hľadať prácu. Okrem týchto praktických rád sa pokúšame zmeniť zmýšlanie ľudí, nasmerovať ich aby hľadali prácu v obore, ktorý ich baví, bude ich napĺnať a aby slepo nenasledovali masy a nehľadali si prácu v kaviarni len preto, že tam pracuje každý.

6. Mám prehľad za čo presne a komu platím?

Celý proces od zápisu na školu až po samotnú žiadosť o víza je sprevádzaný prísnou písomnou dokumentáciou. Študent dostáva faktúru od školy/univerzity, poskytovateľa ubytovania, potvrdenie o zaplatení od imigračného úradu. Naši študenti nám platia len sumy uvedené na týcho dokumentoch.

7. Zastúpi ma agentúra pri žiadaní o víza alebo musím ísť sám na amabsádu do Viedne?

Žiadosť o študentské víza do Austrálie nosíme osobne do Viedne alebo ich posielame pod hlavičkou agentúry. Sme registrovanou agentúrou na podávanie študentkých víz do Austrálie a s ambsádou komunikujeme od podania až po udelenie víz.

8. Špecializuje sa moja agentúra na čechov a slovákov?

Problematika študentkých víz do Austrálie je veľmi komplexná a podmienky sa líšia pre všetky krajiny. Aj podmienky pre obyvateľov Slovenska a Česka sa v niektorých prípadoch líšia. V agentúre G8M8 sa sústreďujeme iba na Slovensko a Česko, aby sme vedeli poskytnúť čo najlepšiu expertízu.

9. Aké študentské destinácie ponúka moja agentúra?

Ako je spomínané vyššie, problematika študentských víz do Austrálie je veľmi komplexná a vyžaduje si veľa skúseností a znalostí. Uisti sa, že Austrália je hlavným predmetom záujmu tvojej agentúry a že ju neposkytujú len “okrajovo” popri iných destináciách.

10. Rozumie sa moja agentúra vízovej problematike?

Naši konzultanti na Slovensku, v Čechách aj v Austrálii majú niekoľkoročné skúsenosti s poskytovaním študijno-pracovných pobytov v Austrálii. Neustále sledujeme všetky zmeny vo vízovej problematike, školíme našich zamestnancov a úzko spolupracujeme s imigračnými agentami a právnikmi.

11. Pomôže mi agentúra nájsť výhodnú letenku aj ubytovanie na začiatok?

Našim študentom dokážeme nájsť letenky za výhodné ceny, spolupracujeme s väčšinou aeroliniek. Dávame na výber ubytovanie v austrálskej rodine, hosteli alebo v tzv. sharehouse, čo si vyberá väčšina študentov. Ide o domy, byty kde býva skupina študentov, 1, 2, alebo 3 na izbe. Je to výborný spôsob ako si rýchlo nájsť kamarátov z celého sveta. Ubytovanie poskytujeme na začiatok na 4 týždne (hostel na kratšie), po ktorých sa každý môže rozhodnúť či by na danom ubytovaní rád zostal alebo si našiel niečo sám.

12. Dá mi agentúra pred odletom/po prílete všetky informácie, ktoré nutne potrebujem na začiatok?

So študentami si pred odletom dohodneme ”predodletovú konzultáciu”, kde im odovzdáme SIM kartu, vysvetlíme detaily ohľadom letenky, vyzdvihnutia z letiska, ako nájsť agentúru v Sydney, resp. koho kontaktovať v prípade núdze. Hneď po prílete študentov uvítame v kancelárii v Austrálii, kde vybavíme formality ako daňové číslo, bankový účet a kde sa študenti môžu zúčastniť úvodného seminára, ktorý okrem iného radí ako si úspešne a rýchlo nájsť prácu.

13. Poskytuje moja agentúra imigračné poradenstvo v prípade záujmu o pracovné víza alebo trvalý pobyt?

G8M8 úzko spolupracuje s registrovaným imigračnýn agentom Alešom Welterom, ktorý sa špecializuje na pracovné víza, partnerské víza a získanie trvalého pobytu v Austrálii. G8M8 študentom poskytuje prvú konzultáciu zdarma.

14. Nebude mi agentúra účtovať ďalšie poplatky za služby v Austrálii?

Pomoc a podporu študentom v Austrálii poskytujeme ZDARMA. Študenti neplatia nič za pomoc pri žiadosť o TFN, ABN - Australian Business Number (živnosť), pomoc pri predlžovaní víz (študentské, turistické). Našim študentom dokonca zdarma preložíme doklad o najvyššom dosiahnutom vzdelaní pre prijatie na štúdium (iba v prípade ak si škola nevyžaduje oficiálny preklad). Jediné služby, za ktoré študent v Austrálii platí, sú tie, ktoré nie sú poskytované priamo agentúrou, ale ktoré iba sprostredkuvávame cez tretie osoby (daňové priznanie, kurzy na získanie práce RSA, RCG).

 

15. Môžem sa spoľahnúť na promptnú komunikáciu s agentúrou počas celého môjho pobytu?

V G8M8 sa pred študentami neskrývame. Komunikujeme s nimi cez náš komunikačný systém G8M8 Podio, email, Facebook, študenti nás môžu zastihnúť na telefóne, alebo osobne v kancelárii v Sydney. Študenti majú mobilné telefónne číslo nielen na konzultantov, ale aj na majiteľa agentúry Petra Kováča.

 

16. Môžem sa obrátiť na agentúru ak som nespokojný so školou alebo ubytovaním?

Študenti by nemali mať strach obrátiť sa na nás ak sú nespokojní so službami a majú záujem situáciu riešiť. Snažíme sa im vždy vyjsť v ústrety a urobiť pre nápravu čo je v našich silách a v kompetencii, resp. ich nasmerujeme na kompetentné osoby.

17. Organizuje agentúra sociálne aktivity, semináre pre vzdelávanie študentov?

G8M8 pravidelne organizuje semináre o cestovaní, imigrácii a daňovom systéme v Austrálii. Taktiež organizujeme 2x do roka česko-slovenské mega párty v Sydney, kde za vždy zíde niekoľko sto študentov aj neštudentov.

18. Poradí mi agentúra s praktickými otázkami? Ako sa zorientovať v meste, v škole, vo verejnej doprave a ako ušetriť?

Počas svojho pobytu sa na nás môžeš obrátiť s akýmikoľvek otázkami týkajúcimi sa života v Austrálii. Vieme ti poradiť kde nájsť česko - slovenských lekárov, kde najvýhodnejšie nakúpiť, ako sa zorientovať vo verejnej doprave či kam sa vybrať na krátky výlet. Nie je otázka, ktorú nám nemôžeš položiť.

Si rozhodnutý/á? Máš otázky, ktoré sme v tomto článku nezodpovedali? Neváhaj nás kontaktovať ešte dnes. 

Kam dál?