Po pristáti v Austrálii

Prvé kroky v Austrálii

Po prílete do Austrálie ti pomôžeme
zorientovať sa v novom svete,
poradíme ako si zariadiť všetky potrebné
formality, aby si si
mohol užívať Austráliu
hneď od začiatku.

Tip odborníka


Náš zástupca G8M8 v Sydney ti pomôže so žiadosťou o TFN aj ABN. Na popríletovej konzultácii ti tiež povieme o živote v Sydney, možnosti dopravy, ubytovania, práce a tipy pre lacné nakupovanie. Andrea, G8M8 Sydney

Zorientuj sa prvé dni v Austrálii

 • Prílet na letisko - Ak nemáš zabezpečený odvoz, najlacnejšia je doprava autobusom, drahšia vlakom (airport line), alebo shuttle busom a najdrahšia taxíkom. Ten môže vyjsť lacnejšie než vlak, ak cestuješ s niekým vo dvojici, alebo vo väčšej skupine. Ďalšie informácie o doprave z/na letisko sú na www.sydneyairport.com.au.
 • Orientácia v Sydney - Možnosti vyhľadávania v mapách: www.whereis.com. Informácie o verejnej doprave: www.transportnsw.info. Vrámci tzv "MHD" sa dá prepravovať prostredníctvom vlaku (obdoba nám známeho metra), autobusom a loďou (ferry). Celé Sydney je rozdelené do niekoľkých pásiem, podľa ktorých sa určujú ceny cestovného. Je možné si zakúpiť Opal card. POZOR, nikto zo študentov, okrem študentov univerzít, nemá nárok na zľavu.
 • Skontaktuj nášho zástupcu G8M8 v Sydney - Aktuálne máme v Sydney virtuálnu kanceláriu. Prvý alebo druhý deň sa s námi spoj a my ti poskytneme všetky informácie o živote v Austrálii, ktoré ešte nevieš, dáme informácie ako si zriadiť daňové číslo a iné cenné rady.
 • Daňové číslo (Tax File Number) - je deväťmiestne číslo, ktoré potrebuješ pre svojho legálneho zamestnávateľa. Číslo ti príde do 28 dní odo dňa podania žiadosti poštou na tvoju adresu, avšak pracovať môžeš začať hneď, ako oň požiadaš.
 • SIM karta - tú ti dáme a aktivujeme ešte na Slovensku.

Zariaď si v priebehu prvého týždňa Kontaktuj nás

 • Bankový účet - naši zástupcovia na Slovensku ti otvoria bankový účet ešte pred odletom. Po prílete ti stačí zájsť do ktorejkoľvek pobočky v Sydney, kde si ho len aktivuješ a dostaneš bankomatovú kartu. Pri každej návšteve banky si so sebou vezmi pas.
 • Kurzy pre získanie práce - náš zástupca G8M8 v Sydney ti poradí, kde ako sa môžeš na kurzy zapísať pre nájdenie si práce: RSA (Responsible Service of Alcohol) - nevyhnutný na prácu v pohostinstve, kde sa podáva alkohol, RCG (Responsible Conduct of Gambling) - potrebný na prácu v podnikoch s hracími a stávkovacími automatmi, White/Green Card - pre prácu na stavbe.
 • Užitočné kontakty - Súhrn všetkých dôležitých kontaktov nájdeš tu. Odporúčame aj webové stránky Slovenského konzulátu v Canberre www.mzv.sk/web/canberra.
 • Ako ušetriť - Na doprave najviac ušetríš, keď si nájdeš svoju školu, prácubývanie blízko seba. Pre lacné ovocie, zeleninu, oblečenie a suveníry v Sydney je vyhlásený Paddys Markets otvorený každý deň okrem pondelka a utorka. Použité veci a vybavenie do bytu zoženieš lacno na www.gumtree.com.au alebo na Facebook Marketplace.Kontaktuj nás

Tip odborníka


V agentúre G8M8 sa môžeš prihlásiť na kurzy RSA, RCG, takisto na kurz White Card. Peter, G8M8 Sydney

Zabývaj sa počas prvého mesiaca

 • Hľadanie si práce - na začiatok je potrebné zostaviť životopis (Resume). Záleží na tebe akým spôsobom si chceš prácu hľadať. Môžeš reagovať napríklad na inzeráty uverejnené na internete. Ďalšia možnosť je priamo obchádzať reštaurácie a kaviarne s kópiami životopisu (ak chceš pracovať v tomto sektore). Mysli pozitívne, ver si, sústreď sa na príjemné vystupovanie a široký úsmev. Hľadaj prácu aj tam, kde by ju väčšina nehľadala. Taktiež mimo centra je mnoho pracovných príležitostí.
 • Australian Business Number - ABN - ak chceš začať v Austrálii podnikať, alebo ak niekto od teba bude vyžadovať, aby si pre neho pracoval na živnosť, bude potrebné požiadať o "ABN". Na žiadosť o ABN máme výborný návod, žiadosť sa podáva online cez internet. Ihneď po úspešnom vyplnení žiadosti sa zobrazí tvoje ABN číslo a od toho momentu môžeš začať podnikať.
 • Čo so sebou do baru a na diskotéku - určite nezabudni na "Photo ID" preukaz totožnosti: pas, vodičák. Preukaz zo školy, alebo agentúry nebýva akceptovaný. Obvykle ťa nepustia v kraťasoch, športových teniskách, sandáloch/žabkách, alebo so šiltovkou a kapucňou na hlave!
 • Prvý výlet - začni hneď v samom strede mesta prehliadkou udržiavanej Queen Viktoria Building (QVB), pokračuj Hyde parkom, cez botanickú záhradu prejdi až k Opere. Odtiaľ cez Circular Quay do historickej štvrti Rocks, kde sa dostaneš na Harbour Bridge.

Mohlo by ťa zaujímať

Kam dál?